
Badanie USG na czym polega i do czego służy
Wybierając się do lekarza z przeróżnymi dolegliwościami, można liczyć się z tym, że zaleci on badanie USG. Pozwala ono na dokładne obejrzenie części ciała, które znajdują się wewnątrz i nie ma możliwości, by dostrzec nieprawidłowości poprzez przeprowadzenie samego wywiadu lub badania bez odpowiedniego obrazu, co może być przyczyną podanych objawów. Badanie USG jest bezbolesne i nie trwa długo. Za to daje informacje na temat rozwijającej się choroby i pozwala na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Do czego służy badanie USG i jakie schorzenia może wykryć
Badanie USG, dzięki szerokiej gamie głowic do jego wykonania może służyć do obejrzenia różnych części ciała, takich jak:
- serce
- tarczyca
- wątroba
- trzustka
- śledziona
- brzuch
- piersi
- jądra

Dzięki niemu jest możliwe wykonanie badania położniczego, zarówno przez powłoki brzuszne, jak i dopochwowo. W odpowiednim tygodniu ciąży, kiedy u dziecka rozwiną się już narządy płciowe, można określić płeć dziecka. USG wykrywa schorzenia układu moczowego, prostatę lub w przypadku USG dopplerowskiego szybkość i kierunek przepływu płynów fizjologicznych, najczęściej krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie wykonane ultrasonografem pozwala również ocenić stan stawów, mięśni i więzadeł.
Na czym polega badanie USG i jak się do niego przygotować?Szczególnych przygotowań wymaga wykonanie USG brzucha, ponieważ zaleganie treści pokarmowej oraz nagromadzone gazy przeszkadzają w prawidłowej ocenie obrazu. Dlatego też 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Dozwolone jest picie wody niegazowanej małymi łyczkami, aby zapobiec tworzeniu się gazów. Na badanie należy przyjść na czczo. Przy zażywaniu na stałe leków, należy przyjąć je najpóźniej godzinę przed badaniem. Jak wygląda badanie USG w Pramed Szczecin? Oprócz wykrycia schorzeń, badanie to pozwala również monitorować postępy leczenia. Polega na zobrazowanie tkanek przy zastosowaniu ultradźwięków. Aby wykonać badanie, pacjent układa się w sposób zalecony przez lekarza i odsłania tę część ciała, która ma być badana. Następnie lekarz pokrywa skórę odpowiednim żelem, który ma za zadanie uzyskać pełny kontakt głowicy ze skórą i zapobiegać powstawaniu pęcherzyków powietrza. Przesuwając głowicę po ciele, przy odpowiednim oddychaniu pacjenta, otrzymuje się obraz danego narządu, widoczny na ekranie monitora. Do wykonania badania USG nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, jedynie otwarte rany umiejscowione na tej partii ciała, która ma zostać poddana badaniu. Co istotne, na wynik badania nie trzeba czekać, ponieważ jest dostępny od razu.
You may also like
Share This
Dodaj komentarz