
Spożywanie alkoholu – jak nie zatruwać organizmu etanolem?
Używki w postaci papierosów lub alkoholu są towarem ogólnodostępnym. Oznacza to, że każdy pełnoletni człowiek może je legalnie zakupić oraz spożywać. Jednak pod pojęciem używek kryje się ich szkodliwe znaczenie dla zdrowia człowieka. Szczególnie, gdy dostarczane są regularnie i w nadmiarze. Zatem, użytkowanie ich jest dozwolone i nie robi krzywdy, kiedy dzieje się to okazjonalnie i w rozsądnych ilościach. Na przykładzie kultury spożywania alkoholu, można wykazać, jak należy go spożywać, by:
- nie wyrządzać sobie krzywdy psychofizycznej
- nie wyrządzać krzywdy innym
- nie popaść w nałóg alkoholowy
Alkohol a trujący etanol – bezpieczne spożywanie trunków
Alkohol zawiera w swoim składzie etanol – truciznę, która doszczętnie wyniszcza wszystkie narządy wewnętrzne. Dostarczany w ilościach niewielkich i w sposób okazjonalny (czyli od czasu do czasu), nie będzie stanowił zagrożenia życia i zdrowia.
Aby czuć się bezpiecznie, nie należy zatem przekraczać stężenia alkoholu we krwi ponad 0,5 promila. Oznacza to, że średnio na 1 godzinę można spożyć 1 porcję alkoholu, przy czym porcja ta oznacza 10 g czystego 100 % alkoholu.

W przełożeniu na rodzaj trunku porcja 100 % alkoholu rozkłada się następująco:
- piwo 0,5 litra = 2 porcje alkoholu
- wino 0,7 litra = 7,5 porcji alkoholu
- wódka 0,5 litra = 17 porcji alkoholu
Mając na uwadze toksyczne oddziaływanie alkoholu na organizm człowieka, należy monitorować ilość spożywanego alkoholu.
Ważne jest, by pilnować rodzaju wypijanego alkoholu, rozciągłość w czasie oraz własne samopoczucie (są osoby o tzw. słabej głowie). Stężenie alkoholu przekraczające 3 promile grozi śpiączką, zaś przekraczające 4 promile zgonem.
Ciąg alkoholowy i uzależnienie
Od czasu do czasu warto zwrócić uwagę na fakt, czy alkohol nie jest naszym codziennym towarzyszem. Spożywanie trunków każdego dnia może szybko uzależnić i sprawić, że nasz organizm bedzie domagał się więcej. Stąd bardzo blisko do przeżywania ciągów alkoholowych i zespołu objawów abstynencyjnych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Gdy ciężko jest odstawić alkohol i zmienić tryb życia, może to oznaczać początek uzależnienia. Pomocna na tym etapie jest wszywka alkoholowa. Zabieg zaszycia alkoholowego pozwala uwolnić się z pułapki codziennego rytuału picia i nakierować na słuchanie swoich potrzeb, rozwiązanie własnych problemów oraz samorozwój.
Wszywka alkoholowa wywołuje naturalną niechęć do picia i działa nawet do 12 miesięcy. Warto również wspomóc się w tym czasie adekwatną psychoterapią.
You may also like
Share This
Dodaj komentarz