
Tonometria i badanie tonometryczne
Tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego to jedno z najczęściej wykonywanych badań w gabinetach okulistycznych. Jest bezbolesne, a mimo to często przeraża pacjentów ze względu na sposób, w jaki się je przeprowadza. Jak przygotować się do tonometrii i jak wygląda badanie tonometryczne? Czy to prawda, że pacjenci boją się tonometrii?
Czym jest tonometria?
Tonometria to inna nazwa dla badania ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku. Wykonywana jest zwykle jako rutynowe badanie profilaktyczne przy okazji wizyty u okulisty, szczególnie jeśli takie wizyty nie są częste. Przeprowadza się je także w przypadku osób, które zgłaszają się do specjalisty z problemami, takimi jak nagłe pogorszenie jakości widzenia.
Badanie to wykonywane jest szczególnie u osób z dalekowzroczności, a także u osób po 40 roku życia. W takim wypadku ma ono charakter profilaktyczny i jest traktowany jako badanie okresowe. Wykorzystuje się je także do monitorowania postępów leczenia jaskry.
Jak przeprowadzić badanie tonometryczne?
Badanie tonometrem można obecnie przeprowadzić na kilka sposobów, przy użyciu sprzętów o różnej mechanice działania. Każdy okulista może sam zdecydować, na jakim sprzęcie jest mu najwygodniej pracować. Nowoczesne tonometry MDT dostępne są w kilku rodzajach:
- tonometry mechaniczne, obecnie używane raczej rzadko,
- klasyczne tonometry wiszące lub stojące,
- tonometry cyfrowe, z dodatkowym wyświetlaczem, który ułatwia pracę w zacienionym pomieszczeniu,
- tonomery bezdotykowe (bezkontaktowe) o zaawansowanej technologii i bardzo delikatnym podmuchu pomiaru.
Tonomer klasyczny i cyfrowy działają w oparciu o metodę Goldmana – mierzą ciśnienie wewnątrzgałkowe od siły potrzebnej do aplanacji (spłaszczenia) rogówki. Tonomery bezkontaktowe bazują na podmuchach pomiarowych. Jednocześnie są ciche, a ich zadaniem jest zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu podczas badania.
Tonometry mechaniczne to natomiast niewielkie, metalowe urządzenie, przy pomocy którego okulista ręcznie ocenia ciśnienie wewnątrzgałkowe, dociskając narzędzie do znieczulonej wcześniej rogówki.
Dlaczego pacjenci często boją się badania tonometrem?
Pacjenci kojarzą badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego z czymś nieprzyjemnym, niemal przerażającym. Opisują je często jako “wkładanie do oka igły”, co oczywiście nie jest prawdą. Lęki te biorą się najprawdopodobniej z faktu, że przez długi czas używano głównie tonometrów mechanicznych. Warto uświadamiać pacjentów, że badania tonometryczne, bez względu na używany sprzęt, jest bezpieczne, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.
Share This
Dodaj komentarz